ARABŠTINA - výuka moderní spisovné arabštiny v BRNĚ-Bohunicích, ul. Švermova č.1; web: www.arabstina.webnode.cz


Ruka FÁTIMY ( يد  فاطمة ), dcery Proroka MUHAMMADA (Mohameda) = CHAMSA (Chamsat - un) (خمسة) /částečně převzato z internetu, něco z toho opraveno a doplněno/:

 

 

„Ruka FÁTIMY“ pro ortodoxní. Význam a typy amuletů „Chamsa“ („Chamsat – un“)

Starověké symboly, kouzla a talismany jsou v naší době stále oblíbenější. A mezi nejvyhledávanější, které lze považovat za univerzální, je i amulet s názvem „CHAMSA“ (Chamsat – un), což je symbol ruky nebo spíše narovnaná dlaň. Tento amulet je nejčastěji známý mezi Židy, Araby, domorodci ze severní Afriky jako „Ruka FÁTIMY“ a má starověké kořeny u Féničanů, kteří kdysi žili v Kartágu.

Amulet „CHAMSA“ (Chamsat – un) má přímou souvislost s bohyní TANIT, která podle legendy byla patronkou starého města Kartága. Z arabštiny se slovo „chamsa“ překládá jako číslovka „pět“, což se pravděpodobně stalo základním faktorem při vytváření amuletu.

Prakticky impregnovaná mystika Blízkého východu je nevyčerpatelným zdrojem různých legend, tradic a amuletů. Pokud se ponoříte do dějin, mnohé z nich jsou dědictvím starověkých národů, které kdysi uctívaly různá božstva a různé nevysvětlitelné jevy. A každá kultura má své vlastní vysvětlení vzhledu amuletu s názvem „Chamsa“ (Chamsat – un).  

Svět ISLÁMU

Ve světě islámské kultury je „Ruka FÁTIMY“ amulet spojený s dcerou slavného Proroka MUHAMMADA (Mohameda). Jediná dcera Proroka MUHAMMADA (Mohameda) jménem FÁTIMA byla provdána za čtvrtého a posledního voleného chalífu, který se jmenoval Alíj (Calíj) ibn Abí Tálib.

Jsou nejméně dvě legendy ohledně „Ruky FÁTIMY“:

  • Podle první legendy vystřelil jeden z nepřátel na Proroka MUHAMMADA (Mohameda) otrávený šíp. Zahlédla to Prorokova dcera FÁTIMA a nastavila před otce svoji dlaň, do které se jí ten otrávený šíp zabodl. FÁTIMA byla ještě mladá a otravu jedem přežila.
  • Podle druhé legendy když vstoupil do domu, kde FÁTIMA vařila chalvu, její manžel Alíj (Calíj) ibn Abí Tálib s novou manželkou, byla tak smutná, že když upustila lžíci, pokračovala v míchání rukou. Tato legenda se stala vysvětlením, proč má amulet tvar ruky, což potvrzují četné fotografie.

Samotný amulet v islámském světě je symbolem trpělivosti, čestnosti a víry. Symbol “Ruky FÁTIMY“ je také spojen s čestným slovem, protože Alíj (Calíj) slíbil své ženě, že už nebude přivádět do jejich domu novou manželku, navzdory polygamii povolené muslimy. Při zachování svého slova přispěl podílem svého příběhu k vytvoření amuletu. To je důvod, proč se v mnoha zemích na Blízkém východě považuje zvýšená ruka za potvrzení spolehlivosti toho, co bylo řečeno nebo upřímnosti přijatého slibu. 

Svět JUDAISMU

Mezi Židy se věří, že původ amuletu „CHAMSA“ (Chamsat - un) pochází z JUDAISMU. Tento maskot, který Židé považují za nejstarší symbol ochrany, se nazývá „Ruka MIRIAM“. Podle legend byla MIRIAM sestra Božích poslů - Mojžíše a Árona. 

Talisman v moderním světě

Amulet „CHAMSA“ (Chamsat – un) je velmi populární mezi obyvateli Středního východu. Mezi křesťany je to jen obyčejný amulet. A pokud je v Izraeli pomocí tohoto amuletu obvyklé chránit své domovy, pak moderní Evropan používá amulet s názvem „CHAMSA“ (Chamsat – un) jako osobní talisman. Lidé, kteří získali symbol otevřené dlaně s pěti prsty se domnívají, že amulet je ochrání před tímto:

  • zlé oko
  • poškození
  • závist
  • nežádoucí účinky
  • zlí lidé

Vzhledem k rostoucí popularitě „Ruky FÁTIMY“ má v moderním světě tento amulet nejrozmanitější formy:

  • přívěsky, náušnice a jiné druhy šperků
  • dekorativní prvky pro oděvy (knoflíky, brože atd.)
  • foto ve tvaru stěnového panelu
  • klíčenky
  • dekorativní magnety a další 

Jak nosit amulet?

Nosit tento amulet mohou všichni bez výjimky. Každý, kdo si chce koupit nebo nosit „Ruku FÁTIMY“ by rozhodně měl vzít v úvahu, že vědomě nebude pomáhat zlu, ale že „Ruka FÁTIMY“ pomůže lidem s čistými myšlenkami k dosažení cíle.

Tento požadavek je způsoben charakteristickým tvarem amuletu - otevřená dlaň je symbolem otevřené, nevinné duše. 

Fátima - ruční maskot bez oka

V jakékoli podobě je "Ruka FÁTIMY" strážcem člověka. Měla by pomáhat slabým a citlivým lidem, aby dokázali odolat "zlému oku". V některých případech se používá k ochraně dítěte. 

Kde a jak správně nosit „Ruku FÁTIMY“

Amulet by měl být nošen tak, aby se dotýkal otevřeného těla. Takto je schopen neustále komunikovat s osobou majitele a vstřebávat jeho špatnou náladu. Často se nosí přívěšek „Ruky FÁTIMY“ na náramku z červené nitě. V tomto případě je jeho síla posilována silou červené nitě.

„CHAMSA“ SE ČASTO NACHÁZÍ NA ŠATECH JAKO VÝŠIVKA A POTISK. TAKOVÁ OZDOBA NEJEN DODÁVÁ STYL, ALE TAKÉ SE POSTAVÍ PROTI NEGATIVNÍ ENERGII Z VNĚJŠÍHO SVĚTA. 

Na které ruce se nosí „Chamsa“

Nosit talisman je nutné na levé ruce, aby mohl ochraňovat svého pána před zlým okem. 

Amulet „Chamsa“ a jeho role ve světových náboženstvích

Amulet „Chamsa“ se nachází v mnoha světových náboženstvích, které existovaly v různých fázích lidských dějin. Například v křesťanské literatuře se často hovoří o "Ruce Boží", která poskytuje patronát cestujícím a příslušné NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICI. Kromě toho tento amulet slibuje podporu a pomoc těm lidem, kteří z nějakého důvodu uhnuli ze správné cesty, ale touží se vrátit do spravedlivého života. Obraz tohoto amuletu lze také nalézt na mnoha náboženských tématech.

Emblém, který připomíná otevřenou dlaň, se také nachází v hinduismu. Zde je tento talisman symbolem pokory a nenásilí.

Američtí indiáni si tetovali na svá těla otevřené dlaně s očima. Podle jejich přesvědčení tento symbol posílil schopnost jasnovidnosti a také vyvinul vlastní intuici. Na amulet si často kladli různé dopisy a kouzla.

Ve starověké FÉNICII byla „CHAMSA“ přímo spojena s bohyní měsíce, hlavní patronou Kartága. Tam byla "Ruka ATUT" známkou plodnosti.

Množství archeologických vykopávek potvrzuje, že tento amulet byl také v Egyptě velice vážen. Obrázky amuletů připomínajících obrys „CHAMSY“ lze najít také v mnoha ručně psaných textech, stejně jako v starověké literatuře.